Klaus: Cílem bankovní unie je změnit uspořádání EU

29.10.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Jediným cílem jednotného bankovního dohledu v EU je podle prezidenta Václava Klause omezit pravomoci centrálních bank a zároveň změnit současné uspořádání unie. "Bankovní unie je nesmysl. Jediným cílem je změna statu quo ve všech oblastech," uvedl dnes Klaus na začátku semináře Centra pro ekonomiku a politiku.

 

Podle viceguvernéra České národní banky Vladimíra Tomšíka uvedené návrhy mohou narušit finanční stabilitu a zdraví tuzemských bank. Návrhy EU podle něj paradoxně mohou navíc dluhovou nákazu v EU rozšířit. "Když vytvoříte bankovní unii, tak tu nákazu paradoxně ještě rozšíříte. Když dáte nemocného do jedné třídy se zdravými, tak ten nemocný zaručeně ostatní nakazí," uvedl dále viceguvernér.

Podle Tomšíka není možné přistoupit na tzv. salámovou metodu vytváření bankovní unie. V současnosti je totiž vypracován jen konkrétní návrh na vytvoření jednotného bankovního dohledu. Vytvoření jednotného pojištění vkladů, společného systému pro restrukturalizaci bankovního sektoru a tvorba společných pravidel existuje podle Tomšíka ve formě vágních myšlenek. "Je třeba, aby byly předloženy všechny návrhy v konkrétní podobě," uvedl Tomšík.

Zapojení národních fondů pojištění vkladů do celoevropského systému podle Tomšíka není ničím jiným než snahou o vytvoření fiskální unie. "Je to(pozn. - bankovní unie) nejzávažnější, co může tuzemský bankovní sektor od vstupu do EU potkat," upozornil viceguvernér.

ČR tak musí podle Tomšíka zůstat součástí diskuze, a především ČNB musí zůstat právo odmítnout přeměnu dceřiné společnosti zahraniční banky na pobočku zahraniční banky. Tím totiž centrální banky zabrání případnému odlivu peněz z tuzemských bank. Pobočka zahraniční banky spadá pod dohled centrální banky v zemi, kde má banka sídlo, tedy nepodléhá dozoru ČNB.

Klíčové je tak podle Tomšíka zabránit stahování likvidity a kapitálu z ČR, zachovat pravomoci národního orgánu i rozhodování o tom, zda se do nějakých fondů vytvořených EU vůbec ČR zapojí. "Rovnováha mezi pravomocemi a zodpovědností musí být zachována," uvedl.

S vytvořením bankovní unie v současné podobě nesouhlasí ani vláda a poslanci. Premiér Petr Nečas dokonce uvedl, že ČR je připravena návrh vetovat. V ČR je totiž 94 procent tuzemských bank ve vlastnictví zahraničních bank. V případě vzniku bankovní unie přitom hrozí, že zahraniční banky by z tuzemských bank odsávaly peníze. ČR má totiž v rámci EU podle údajů ČNB jeden z nejziskovějších bankovních sektorů a banky mají více vkladů než poskytnutých úvěrů, což rovněž není v EU pravidlem.

Autor článku

aktualita  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK