Šéf Gazpromu Alexej Miller Putina informoval o vyhlídkách gigantického pole Čajanda v Jakutské oblasti. Podle Millera by se tam mělo nacházet asi 1,3 bilionu krychlových metrů plynu a Gazprom plánuje investovat do jeho rozvoje asi 14 miliard dolarů.
Do výstavby plynovodu dlouhého 3200 kilometrů by mělo od Gazpromu jít 24 miliard dolarů a stavba by měla být hotova do roku 2017. Ve spolupráci s japonskými společnostmi chce pak ruský monopol na vývoz plynu postavit ve Vladivostoku továrnu na zkapalněný zemní plyn (LNG). Ta by měla zahájit provoz do roku 2020 a produkovat deset až 20 milionů tun suroviny ročně na vývoz do Asie.
"Můžeme vytvořit další centrum vývoz orientované na Asii a Tichomoří," řekl Putin po setkání s Millerem. "V blízké budoucnosti budeme schopni vybudovat exportní kapacit srovnatelné s vývozem plynu do Evropy nebo větší," doplnil jej Miller.
V rámci expanze na východ Gazprom také plánuje postavit plynovod z dalšího gigantického sibiřského pole Kovykta. Tam je podle Millera asi 2,5 bilionu metrů krychlových plynu.
Většina ruského vývozu plynu směřuje do Evropy, tam ale Gazprom naráží na stále větší odbytové a cenové tlaky. Na západoevropských trzích se projevuje vyšší nabídka zejména ze severní Afriky, ale také v podobě začínajícího vývozu amerického plynu z břidlic. Evropu navíc sužuje dluhová krize a nová ekonomická recese a analytici zde výraznější zvýšení spotřeby plynu nečekají ani v dohledné budoucnosti.
Vývoz Gazpromu do Evropy bude letos podle odhadů firmy nižší než loňských 150 miliard metrů krychlových. Gazprom zajišťuje Evropě čtvrtinu její spotřeby.