ČEZ firmě Areva 5. října oznámil, že nenaplnila v nabídce zákonné a další požadavky na stavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína. Areva proti tomu 19. října podala námitky. ČEZ v pondělí po posouzení jednotlivých důvodů námitkám nevyhověl, v tendru tak zůstávají pouze americko-japonská firma Westinghouse a česko-ruské Konsorcium MIR.1200, které tvoří Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress.
Areva je podle svého prohlášení přesvědčena, že její nabídka zákonné požadavky splňuje. Chce využít všechny právní prostředky pro svůj návrat do tendru, prvním krokem bude podání odvolání proti rozhodnutí ČEZ u ÚOHS. Areva rovněž vyzvala k pozastavení výběrového řízení.
"ČEZ neuvažuje o pozastavení tendru, ani takovou možnost z hlediska zákona nemá," uvedl k tomu mluvčí ČEZ Kříž. "ČEZ podle zákona vypořádal námitky a nyní již Areva zřejmě další kroky, přesně podle zákona, směřuje vůči ÚOHS, který jako jediný může učinit předběžné opatření, což by mohlo mít za následek pozastavení tendru," doplnil.
Kříž už dříve uvedl, že ČEZ nebude zveřejňovat ani komentovat konkrétní důvody, které vedly k vyloučení uchazeče z důvodu dodržení korektnosti tendru.
Mladá fronta Dnes (MfD) dříve napsala, že za vyřazením Arevy z tendru je skutečnost, že nabídka Francouzů negarantovala fixní cenu dodávky či občas ignorovala český atomový zákon.
Náklady na dostavbu temelínské elektrárny se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Stavba třetího a čtvrtého bloku má být hotova nejpozději v roce 2025. Vítěz tendru má být vybrán v příštím roce.
Areva byla jediným uchazečem ze země Evropské unie o dostavbu Temelína. Firma je podle svého tvrzení největším světovým dodavatelem jaderných reaktorů. Od 70. let postavila nebo právě staví již 102 reaktorů v 11 zemích světa, z nichž 91 je stále v provozu.
Areva má 48.000 zaměstnanců, výrobní kapacity má ve 40 zemích a obchodní zastoupení ve stovce zemí světa. Za první tři čtvrtletí letošního roku dosáhla konsolidovaného zisku 6,542 miliardy eur, což byl desetiprocentní nárůst proti stejnému obdoí roku 2011.