Demokratická levice (DIMAR), která je ve vládní koalici zastoupena 16 poslanci, dala v minulosti již několikrát najevo, že se jí privatizace nelíbí a že pro ni hlasovat nebude. Ve vládním táboře tak panují obavy, že by mohla strhnout i několik socialistických poslanců, kteří ztrátu státní kontroly nad velkými podniky rovněž kritizují.
Vládní konzervativní Nová demokracie (ND) a socialistický PASOK mají i bez DIMAR v parlamentu většinu 160 poslanců, ale vzbouřit by se mohla i třetina z 33 zástupců PASOK. Pak by vládní koalice ztratila většinu 151 hlasů. Řecká média spekulují, že by poslanci DIMAR mohli opustit během hlasování jednací sál a tím by pro přijetí opatření bylo nutných už jen 142 hlasů.
Řecko, které zoufale čeká na uvolnění další mnohamiliardové mezinárodní finanční pomoci, se má v příštích letech vzdát podílů například v elektrárenském gigantu DEI, ropné společnosti EP či v poště a velkých dopravních společnostech včetně správy přístavů.
Původně se k privatizaci měli poslanci vyjádřit již dnes večer, ale přihlásilo se příliš mnoho řečníků, kteří chtějí opatření komentovat. Přestože jejich počet byl v 300členné komoře omezen nakonec na 20, vedení sněmovny se rozhodlo jmenovité hlasování každého jednoho poslance posunout na středu v 10:00 SEČ.
Vzápětí poté má být parlamentu ministerstvem financí předložen k projednání pozměněný návrh státního rozpočtu na příští rok, který má zohlednit balíček nových úsporných opatření. Rozpočtové škrty včetně pracovněprávních změn budou přijímány ve zvláštním zákonu a předloženy parlamentu budou až v příštím týdnu.
I v tomto případě DIMAR dnes potvrdil, že nebude pro ně hlasovat. A otázkou opět bude, kolik se k němu případně připojí socialistů.