Dobeš: Novela zákona o vyvlastňování ušetří 15 pct. z ceny staveb

30.10.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 30. října (ČTK) - Změna pravidel pro vyvlastňování zlevní připravované stavby o deset až 15 procent. Na dnešním setkání s novináři to řekl ministr dopravy Pavel Dobeš s tím, že další úspory na silničních stavbách, které jsou v současnosti často kritizované kvůli prodražování v průběhu projektu i samotné výstavby, bude resort hledat v omezování stavby silničních sjezdů a odpočívadel. Novelu zákona o vyvlastňování pozemků minulý týden schválil Senát a nyní čeká na podpis prezidenta republiky.

"Završí se tím proces, který má výrazně zasáhnout do problematiky zrychlení výkupů pozemků a zlevnění cen staveb," uvedl Dobeš s tím, že výše ceny bude stanovena podle druhu pozemků před vydáním územního rozhodnutí. Orná půda tak bude vykupovaná za obvyklou cenu orné půdy a nikoliv za cenu stavebních parcel, jak tomu bylo v minulosti, dodal.

Kromě předražených výkupů pozemků se v budoucnu nebudou silniční stavby prodražovat kvůli zbytečným dodatečným pracím, věří ministerstvo dopravy. To podle Dobeše chce do budoucna stavět jen minimální povinný počet sjezdů a mimoúrovňových křížení. Pokud bude mít například obec, kraj či soukromá firma zájem o další sjezd nebo odpočívadlo, bude se muset s ministerstvem dopravy dohodnout a na stavbě se finančně podílet, dodal ministr.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je podřízenou organizací ministerstva dopravy a zabývá se výstavbou silnic, v minulosti kvůli nadbytečným stavbám kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Při stavbě pražského okruhu prý ŘSD na své náklady realizovalo i práce, kterými zhodnotilo majetek jiných osob. V jednom případě představovaly náklady na realizaci požadavků nad rámec schválené dokumentace částku vyšší než 1,2 miliardy korun, uvedl NKÚ.

Podle dřívějšího vyjádření ministerstva dopravy je ale problém ve slabé pozici státu (tedy ŘSD) v procesu územního a stavebního řízení, do kterého mohou vstupovat různé dotčené subjekty a na úkor ŘSD prosazovat svoje zájmy. Kromě legislativní opory plánuje ministerstvo dopravy posílit pozici ŘSD například i tím, že je transformuje ze státní příspěvkové organizace na státní podnik. K tomu by podle Dobeše mohlo dojít už začátkem příštího roku.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK