Šéf Arevy v HN: O Temelín budeme bojovat, třeba i v v Bruselu

31.10.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 31. října (ČTK) - Společnost Areva, kterou ČEZ vyřadil z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín, bude o návrat do soutěže případně usilovat i v Bruselu, když neuspěje se stížností u českých orgánů. Vyřazení bylo nefér, řekl v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN) generální ředitel francouzské firmy Luc Oursel. "Soustředíme se primárně na napadnutí celého procesu. A to v Česku i na půdě Evropské unie," uvedl.

ČEZ firmě Areva 5. října oznámil, že nenaplnila v nabídce zákonné a další požadavky na stavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína. Areva proti tomu 19. října podala námitky. ČEZ v pondělí po posouzení jednotlivých důvodů námitkám nevyhověl, v tendru tak zůstávají pouze americko-japonská firma Westinghouse a česko-ruské Konsorcium MIR.1200, které tvoří Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž také řekl, že ČEZ neuvažuje o pozastavení tendru a že nebude zveřejňovat a komentovat konkrétní důvody, které vedly k vyloučení Arevy. Francouzská firma oznámila, že se obrátí na tuzemský antimonopolní úřad.

Mladá fronta Dnes již dříve napsala, že za vyřazením Arevy z tendru je skutečnost, že nabídka Francouzů negarantovala fixní cenu dodávky či občas ignorovala český atomový zákon. "To ale není pravda!" řekl dnešním HN Oursel, když reagoval na dotaz deníku, zda se může vyjádřit k fixní ceně, kterou prý Areva odmítla stanovit.

"Podařilo se nám dokázat, že se jednalo pouze o nedorozumění a není třeba nás kvůli tomu vyřazovat," řekl HN Oursel. Ještě nikdy prý nezažil, aby zástupci firmy nebyli pozváni na osobní vysvětlení sporných bodů. Musel prý osobně žádat vedení ČEZ o slyšení, na které měl jen půl hodiny, a nakonec tam podle něj z české strany nepadly ani žádné otázky.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž postup české firmy, která je zadavatelem tendru, brání. "Podle zákona nám nezbývalo nic jiného," citují ho HN. Nabídka Arevy byla podle Kříže v rozporu s požadavky a zákonem.

Informace o vyřazení Arevy se podle Oursela dostala na veřejnost dříve, než o tom oficiálně rozhodlo představenstvo ČEZ. "Rozhodnutí o vyřazení Arevy padlo až na zasedání představenstva ČEZ v den oznámení. Firma má nastavenu velice přísnou bezpečnost ochrany informací," komentoval to v HN mluvčí ČEZ.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK