Shell v čistém zisku zohledňuje běžné náklady na dodávky (CCS; cost of supply), kde nebere v úvahu nerealizované zisky či ztráty v souvislosti se změnami ocenění zásob.
Pokud by se nebraly v úvahu jednorázové náklady, které souvisejí s odpisy kvůli nízkým cenám benzinu v USA, daňovými změnami ve Velké Británii a dalšími faktory, zisk by činil 6,6 miliardy dolarů. Analytici v průměru čekali zisk pouze 6,3 miliardy dolarů.
Produkce kapalin v celém světě firmě klesla o pět procent, z části vinou výpadku těžby v Nigérii. Tam byl Shell nucen těžbu několikrát přerušit kvůli bezpečnostním předpisům. Produkce zemního plynu se snížila zhruba o čtyři procenta.
I kdyby se nepočítaly negativní dopady jednorázových faktorů, produkce ropy a plynu by firmě vzrostla pouze o jedno procento. Snaha zvýšit těžbu ale ve třetím čtvrtletí netrápila pouze Shell, s podobnými těžkostmi se potýkaly i další velké firmy v oboru. Obnova vytěžených polí za nové je z dlouhodobého pohledu klíčová pro finanční stabilitu těchto firem.