Největší tuzemský penzijní fond, Penzijní fond České pojišťovny, má v ruce čísla za letošní tři čtvrtletí. Naznačují, že poptávka po penzijním připojištění s blížícím se datem 30. listopadu 2012 akceleruje.
„Od ledna do října bylo uzavřeno na 150 tisíc smluv, což je více než 30% meziroční nárůst a poptávka po spoření v těchto týdnech dále narůstá. V měsíci říjnu bylo ve srovnání se stejným měsícem loňského roku sjednáno o 105 % smluv více a výrazné nárůsty zájmu klientů očekáváme i v listopadu. Pravděpodobně půjde o několik desítek tisíc nových klientů,“ říká Libor Pergl, ředitel pro obchod a marketing PFČP.
Zásadní výhody stávajícího penzijního připojištění jsou dvě. Penzijní fondy musí klientům garantovat jejich vklady. „Hovoří se o tzv. nezáporné nule, což znamená, že klient nebude mít na účtu penzijního připojištění nikdy méně, než do něj vložil. Zní to sice samozřejmě, ale zejména v období krize na finančních trzích jde o velmi podstatnou podmínku,“ říká Libor Pergl. Další výhodou je výsluhová penze. Ta pro klienty v praxi znamená možnost vybrat si polovinu naspořených prostředků již po 15 letech spoření, a to včetně státních příspěvků. „Kdo si není jistý, zda si začít spořit teď, nebo si počkat na nové penzijní spoření, tomu bych doporučil neváhat a sjednat si co nejdříve klasické penzijní připojištění. To mu totiž mj. zaručí, že se bude moci kdykoliv rozhodnout fond změnit a přejít do nového systému. Opačně to ale nepůjde. Stávající penzijní připojištění tak představuje možnost volby,“ doplňuje Libor Pergl.
Možností, jak si penzijní připojištění založit, je celá řada. Smlouvy lze uzavřít v Klientském centru Penzijního fondu České pojišťovny, na všech obchodních místech České pojišťovny, oslovit lze také makléřské společnosti, resp. finanční poradce, ale nejjednodušší je sjednat si jej on-line. „Na webových stránkách máme formulář smlouvy ke stažení. Stačí jej jen vyplnit, podepsat a odeslat,“ říká Libor Pergl.
Tabulka srovnání – staré vs. nové
Porovnání stávajícího penzijního připojištění a nového penzijního spoření