Hlavní index Nikkei 225 si připsal 104,35 bodu a den uzavřel vyšší o 1,17 procenta na hodnotě 9051,22 bodu. Ocitl se tak nejvýše za poslední týden. Širší index Topix přidal 1,18 procenta na 752,09 bodu.
Investoři měli zájem hlavně o takzvané cyklické tituly, jak se říká akciím firem, jejichž hospodaření ovlivňují výkyvy konjunkturálního cyklu. Jsou to například automobilky. Trh totiž spoléhá na pokračující oživení americké ekonomiky, kam vyváží řada japonských firem.
Na devizových trzích klesal japonský jen, který k dolaru spadl na zhruba čtyřtýdenní minimum. Naopak australský dolar, který je typickým příkladem takzvané komoditní měny, vystoupil vůči dolaru americkému na měsíční rekord. Australské měně pomáhají lepší vyhlídky globální ekonomiky, díky nimž by se měla zvýšit poptávka po komoditách.
Trhy čekají na odpolední statistiku ze Spojených států, kde bude zveřejněna zpráva o říjnovém vývoji nezaměstnanosti. Organizace Automatic Data Processing (ADP) už ve čtvrtek oznámila, že soukromí zaměstnavatelé v říjnu přijali zhruba 158.000 lidí, což je víc, než se čekalo. Předpokládá se tedy, že příjemně překvapit by dnes mohla i hlavní statistika.
Dolar k jenu vystoupil na 80,25 JPY, a zpevnil tak o 0,2 procenta. Blíží se přitom k důležité technické úrovni 80,60 až 80,65 JPY a pokud ji překoná, otevírá se cesta k dalšímu růstu kurzu dolaru. Euro k dolaru ale o 0,4 procenta oslabilo a spadlo na 1,2893 USD. Reagovalo tak na stanovisko řeckého soudu, který uvedl, že některé požadavky mezinárodních věřitelů by mohly být protiústavní.
Australský dolar naproti tomu zpevňoval a k dolaru americkému vystoupil na 1,0383 USD. Během dne se dostal až na pětitýdenní maximum 1,0420 USD. K japonskému jenu zpevnil na 83,55 JPY, čímž vyrovnal maximum z letošního srpna.