"Zajistíme, aby tempo fiskální konsolidace odpovídalo podpoře růstu," píše se v návrhu komuniké ze schůzky G20. Politici se obávají, že jejich původní plán snížit ve vyspělých zemích rozpočtový deficit do konce příštího roku na polovinu se může ukázat jako kontraproduktivní a ohrozit celou globální ekonomiku.
Původní cíl byl stanoven na schůzce G20, která se před dvěma lety konala v Torontu. Tehdy se ale zdálo, že globální ekonomika už má nejhorší za sebou a z finanční a hospodářské krize se zvolna zotavuje. Teď se ale zdá, že pro řadu zemí, včetně Spojených států, je kvůli zpomalení růstu původní cíl nedosažitelný.
Ve fiskálním roce 2012, který skončil v září, přesáhl rozpočtový deficit USA hranici bilionu dolarů. A to čtvrtým rokem v řadě. Deficit odpovídal zhruba sedmi procentům HDP.
Zástupci G20 v Mexiku apelovali na Washington, aby zabránil hrozbě takzvaného fiskálního útesu. Tento termín se vžil pro automatické výdajové škrty a zvyšování daní, které nastoupí hned od ledna, pokud se politici nedohodnou na zvýšení stropu pro zadlužení. Panují totiž obavy, že se může americká ekonomika znovu ocitnout v recesi. Ta by s sebou zřejmě stáhla i řadu dalších světových ekonomik.
Velká Británie a Německo zároveň vyzvaly ostatní země, aby pohlídaly, že se velké nadnárodní koncerny nebudou vyhýbat placení daní. Objevily se totiž informace, že velké firmy zneužívají skulin v daňových zákonech, aby placení daní různě obcházely. Podle britského ministra financí George Osborna diskuze ukázaly, že tato iniciativa má velkou podporu.
Skupina G20 se zformovala v roce 1999 a vedle členů G7 zahrnuje další významné ekonomiky z vyspělého i rozvojového světa. Mezi členy nechybí ani Rusko, Čína, Brazílie a Indie. Skupina má konzultativní charakter, prostřednictvím lepší výměny informací si ale klade za cíl stabilizovat ve světě finanční systém a účinněji předcházet finančním a měnovým krizím.