Analytik:Kvůli daňovým změnám rodiny zaplatí 186 Kč měsíčně navíc

07.11.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 7. listopadu (ČTK) - Schválení vládního balíčku daňových změn zatíží měsíční rozpočet průměrné rodiny dodatečnými výdaji 186 korun. Pokud by se reálně spotřeba domácností nezměnila, vládní finance by si díky tomu měly polepšit o 16,5 miliardy korun. ČTK to dnes řekl analytik Patria Finance David Marek. Sněmovna v závěrečném čtení schválila kroky, které zvyšují DPH, zavádí solidární zdanění a ruší některé daňové výhody.

Ve skutečnosti mohou být podle Marka příjmy státu nižší, pokud bude pokračovat pokles domácí poptávky. Posun obou sazeb DPH o procentní bod by měl zvýšit spotřebitelské ceny o 0,8 procenta. Nicméně vliv změny daní na začátku letošního roku byl ještě výraznější (1,13 procentního bodu), inflace tedy na začátku roku 2013 nejspíše zpomalí. "Podle mého odhadu by měla v lednu klesnout na 2,5 procenta," dodal.

Změny nejsou podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky hospodářsky optimální, ale nejistota je prý horší. "I tak dosavadní nejistota už škody napáchala," poznamenal.

Zákon musí ještě schválit Senát a podepsat prezident, kde se podle analytika Raiffeisenbank Václava Frančeho dají čekat komplikace. Definitivnímu schválení by ale již nemělo nic bránit. "My tak nemusíme měnit prognózu růstu HDP v příštím roce o 0,5 procenta a předpověď inflace 2,5 procenta," dodal.

Sněmovna až na jednu výjimku schválila balíček v podobě, v jaké ho předložila vláda. Výjimkou byla ta část, která sjednocovala poskytování příspěvků na bydlení. Všichni poslanci schválili pozměňovací návrh a tuto navrhovanou změnu vyřadili.

Příspěvek na bydlení nyní stát vyplácí rodinám či jednotlivcům, pokud 30 procent jejich příjmu nestačí na vládou stanovené náklady na bydlení a pokud mají v bytě trvalý pobyt. V Praze je to 35 procent. Nově měli mít podle vládního návrhu nárok na příspěvek jen ti, kteří na bydlení dávají alespoň 50 procent příjmů.

Ostatní části návrhu vládní většina schválila a odeslala je do Senátu. Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka však již avizoval, sociální demokraté udělají všechno pro to, aby Senát předlohu vrátil Sněmovně.

Od příštího roku by se obě sazby daně z přidané hodnoty měly vzrůst o jeden bod na 15 a 21 procent. Lidé s příjmy nad asi 100.000 korun měsíčně budou platit sedmiprocentní dodatečnou solidární daň. Podle vlády se to dotkne asi 80.000 lidí. Živnostníkům zákon omezí výdajové paušály, zemědělcům nejprve omezí a pak zcela zruší vratku části spotřební daně z nafty. Pro příští dva roky se zruší maximální vyměřovací základy, tedy stropy pojistného na zdravotní pojištění.

Projednávání balíčku komplikoval několik týdnů nesouhlasný postoj skupiny poslanců ODS, kteří odmítali zejména zvýšení daní. Vláda s balíčkem spojila svoji důvěru.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK