Rusnok vykonával funkci opakovaně od roku 2005, několik po sobě jdoucích funkčních období. "V souvislosti s rozhodnutím našeho penzijního fondu (ING) neangažovat se ve druhém pilíři důchodové reformy, považuji za správné, aby v čele asociace byl někdo, kdo reprezentuje většinový přístup členů," uvedl ke své rezignaci Rusnok.
Svoboda zdůraznil, že nabídku komplexní penzijní reformy ve druhém i třetím pilíři připravuje většina penzijních fondů, která reprezentuje více než 80 procent trhu z hlediska účastníků penzijního připojištění.
Viceprezidentem asociace byl nově zvolen předseda představenstva a generální ředitel Penzijního fondu České spořitelny Aleš Poklop. V tříčlenném vedení asociace zůstal viceprezident Mojmír Boucník z penzijního fondu AXA. Rusnok zůstal členem prezídia APF.
Rusnok před týdnem oznámil, že politická nejistota spolu se zhoršující se perspektivou veřejných financí významně zvýšila rizikovost této investice pro ING jako investora i pro její klienty. "Pokud bychom se zapojili do druhého pilíře, vystavili bychom se příliš velkému riziku v podobě ztráty důvěry klientů, poškození investice akcionáře a dobrého jména ING, a takové riziko nejsme schopni ani ochotni podstoupit," uvedl.
Výkonný ředitel Asociace penzijních fondů Milan Kantor tehdy uvedl, že rozhodnutí fondů ING a AXA o neúčasti ve druhém pilíři reformy není důvodem k přehodnocení dosavadního přístupu asociace. Ta považuje zavedení druhého pilíře za systémové a očekává spuštění penzijní reformy od 1. ledna 2013 ve druhém a v novém třetím pilíři.
Zatím však není jasné, jestli stát druhý pilíř vůbec spustí. Prezident Václav Klaus nedávno vrátil Sněmovně návrh zákona, který je součástí doprovodné legislativy spojené s touto částí důchodové reformy. Dnes o něm sněmovna jedná znovu.