Ropná větev ruského plynárenského kolosu Gazprom v srpnu získala podíly na dvou projektech průzkumu ropy v Kurdistánu. Udělala tak poté, co podobné kroky podnikl americký koncern Exxon Mobil a následovaly jej Chevron a Total.
Vláda v Bagdádu prohlašuje, že organizování těžby ropy v zemi je její výlučnou pravomocím a firmy, které podepsaly s Kurdy smlouvy bez jejího souhlasu, zařadila na "černou listinu". Exxon tento týden Bagdádu oznámil, že chce odejít z projektu rozvoje obřího jihoiráckého ropného pole Západní Kurna-1.
"Irák poslal na konci října Gazpromu dopis, v němž společnost žádá o oficiální odpověď na výzvu, aby zrušila dohody podepsané s kurdskou regionální vládou, nebo se zcela stáhla z ropného pole Badra," uvedl mluvčí podle agentury Reuters. Zástupci ruské firmy to odmítli komentovat.
Gazprom Něfť získala podpisem dohod s Kurdistánem přístup k územím, které obsahují asi 3,6 miliardy barelů ropy. Předtím firma dostala od bagdádské vlády spolu s partnery z Turecka, Jižní Koreje a Malajsie licenci na průzkum a těžbu pole Badra u hranic s Íránem, kde se nachází asi 100 milionů barelů ropy.
O vstup do autonomní oblasti, která má vlastní vládu a ozbrojené síly a s Bagdádem vede spory o práva na těžbu ropy a o některá území, se zajímají i další světové ropné firmy. Kurdistán jim totiž nabízí výrazně výhodnější podmínky kontraktů než Bagdád. Nepříliš výhodné podmínky těžby v Iráku vedou k tomu, že rozvoj produkce ropy v zemi zaostává za vládními ambiciózními plány.