Země mimo Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se na růstu světové spotřeby budou podílet 80 procent. Z toho na Čínu připadne 38 procent a na Indii 13 procent, odhadla IEA ve zprávě World Energy Outlook.
Globální výkon elektroenergetiky se do roku 2035 zvýší o téměř tři čtvrtiny z 5429 gigawattů na 9340 GW, předpověděla zpráva. To představuje výkon asi 4000 elektráren standardní velikosti, uvedla agentura Reuters.
Zemní plyn a vítr se na zvýšení kapacit budou podílet téměř 50 procenty. Následovat bude uhlí a vodní energie s podíly po 15 procentech. Instalovaný výkon solární energetiky vzroste více než dvakrát rychleji než kapacity jaderné energetiky. Růst solární produkce však bude proti růstu výroby energie v jaderných elektrárnách jen poloviční, protože jejich aktuální výkon je mnohem nižší a kolísavý.
Produkce jaderných elektráren by se do roku 2035 měla podle IEA zvýšit o 60 procent na 4370 terawatthodin a jejich podíl na globální produkci klesne ze 13 na 12 procent. Většina globálního přírůstku nastane v Číně a Indii.
IEA předpokládá, že energetický sektor bude muset do roku 2035 investovat do zvýšení výrobních kapacit 9,7 bilionu dolarů (193 bilionů Kč). Dalších 7,2 bilionu USD pak bude muset jít do přenosových a distribučních sítí, z toho 40 procent na modernizaci zastarávající infrastruktury.