Stavební úřad žádost investora o vydání rozhodnutí o umístění stavby poprvé zamítl na konci roku 2011 a i tehdy to zdůvodnil tím, že stanice není v souladu s územním plánem města. Firma se proti rozhodnutí úspěšně odvolala ke krajskému úřadu. Celé řízení, nově včetně veřejného projednání a místního šetření, letos začalo znovu.
S projektem bioplynové stanice asi za 140 milionů korun původně přišla místní organizace Českého svazu ochránců přírody Křižánky Jičín. Později projekt převzala soukromá firma Orchideus. V roce 2010 dostal projekt od kraje souhlasné stanovisko k posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Investorovi to umožnilo pokračovat v práci na vydání územního rozhodnutí.
Bioplynová stanice by měla ročně zpracovávat 21.000 tun bioodpadů z celého regionu. Samosprávné vedení radnice tvrdí, že stanice bude jen zdrojem zápachu, rizikem přenosu infekcí a vyšší dopravní zátěže. Někteří politici tvrdí, že se Jičín, který je známý jako pohádkové město, stane "žumpou kraje". Nejostřeji proti stavbě vystupuje jičínská ODS.
Radnici vadí i umístění stavby, protože asi 650 metrů od místa stanice leží ve směru převládajících větrů největší jičínské sídliště Jih s 4000 obyvateli. Proti stavbě ve městě vznikly tři petice, které podepsalo několik stovek lidí. Investor jejich obavy odmítá. Autoři projektu tvrdí, že zařízení bude moderní technologií s uzavřeným procesem fermentace bez odvodu plynných látek do ovzduší.
Zdeněk Rychtera dr