"Část členů naznačila, že příští rok budou zřejmě žádoucí další nákupy aktiv," píše se v zápisu. Příští rok má totiž skončit takzvaná "operace twist", kterou Fed zavedl loni a původně předpokládal, že ji ukončí letos v létě. Vzhledem k nepříznivému vývoji ekonomiky ale rozhodl, že platnost programu prodlouží.
Zápis rovněž ukázal, že činitelé Fedu považují své předchozí rozhodnutí zahájit třetí kolo kvantitativního uvolňování (QE) za dobré řešení, neboť pomohlo snížit napětí na finančních trzích. Krok prý také podpořil oživení realitního trhu v USA. Od prohloubení programu QE3 si bankéři teď slibují, že pomůže výrazněji zlepšit situaci na trhu práce.
V rámci "operace twist" Fed prodává cenné papíry s krátkodobou splatností tempem 45 miliard dolarů (více než 901 miliard Kč) měsíčně. Z výnosů nakupuje papíry s delší splatností, čímž stlačuje úroky na vzdálenějším konci výnosové křivky. Fed tímto postupem hodlá snížit cenu peněz s delší splatností, aby zmírnil napětí v bankovním sektoru a poskytl lidem i firmám důvod brát si půjčky.
Dolar se po zprávě vydal citelně dolů a kurz eura vůči němu vystoupil na 1,2752 USD. Dolar spadl i k dalším hlavním měnám, například ke švýcarskému franku se ocitl na 0,9438 CHF. Ztrátám se nicméně vyhnul k britské libře a k japonskému jenu, kde mírně zpevnil.
V rámci QE3 Fed nakupuje hypoteční cenné papíry, a to tempem 40 miliard dolarů (více než 801 miliard Kč) měsíčně. Fed už dříve oznámil, že hodlá v těchto nákupech pokračovat tak dlouho, dokud neuvidí citelné zlepšení na trhu práce. Část členů měnového výboru nicméně začíná dávat najevo obavy, že tento postup povede v budoucnu k růstu inflace.
Fed od konce roku 2008 drží základní úrok v pásmu nula až 0,25 procenta. Banka již avizovala, že takto nízko hodlá sazbu ponechat minimálně do roku 2015, ke zvýšení základních úroků by přistoupila zřejmě za předpokladu, že uvidí výrazné zlepšení celkové ekonomické situace.
Od roku 2008 už Fed nakoupil cenné papíry za zhruba 2,3 bilionu dolarů (asi 46 bilionů Kč). Snaží se tak snížit náklady na úvěry a pomoci zlepšit stav ekonomiky. V poslední době se sice objevují známky hospodářského oživení, nezaměstnanost se ale drží blízko osmi procent. Fed je navíc pod palbou kritiky, hlavně z řad republikánů, protože jeho bilance se od konce finanční krize zvýšila asi na trojnásobek.