Dohoda, díky níž ministerstvo stáhne žaloby podané před dvěma lety, bude BP stát čtyři miliardy dolarů. Dalších 525 milionů dolarů společnost zaplatí za urovnání žalob podaných americkou Komisí pro cenné papíry a burzy. Pokuty bude firma splácet pět až šest let.
Vyměřená pokuta překonala dosud rekordní penalizaci 1,3 miliardy dolarů, kterou americké úřady v roce 2009 vyměřily farmaceutické společnosti Pfizer za marketingový podvod. Za předchozí největší ropnou katastrofu v USA, havárii tankeru Exxon Valdez u Aljašky v roce 1989, vláda pokutovala Exxon jednou miliardou dolarů, což by dnes bylo zhruba 1,8 miliardy USD.
Ministerstvo, které má rovněž funkci nejvyšší federální prokuratury, stáhlo žalobu za 11 trestných činů v souvislosti s úmrtím zaměstnanců a za jeden trestný čin maření vyšetřování. Stáhlo také obvinění ze tří přečinů.
BP se již dohodla na vyrovnání s větším počtem poškozených, kteří žádali proplatit zdravotní újmu a ekonomické škody. Náklady na urovnání těchto sporů dosáhly 7,8 miliardy dolarů. Celkem vydala nebo slíbila na vyčištění pobřeží asi 14 miliard dolarů a dalších 16 miliard dolarů na odškodném.
Dnešní dohoda je stále jen dílčí a BP nadále jedná o "globální" dohodě, která by měla vyřešit veškeré civilní a trestní žaloby federální vlády a států kolem Mexického zálivu. BP si ke krytí všech škod a dalších závazků v souvislosti s havárií plošiny Deepwater Horizon na vrtu Macondo vyčlenila přes 37 miliard dolarů, které nyní navýší o 4,5 miliardy USD.
Plošina Deepwater Horizon explodovala v dubnu 2010 a krátce nato se potopila. Havárie si vyžádala 11 obětí na životech a do moře při ní během 87 dní vyteklo na 800 milionů litrů ropy, které zamořily pobřeží od Texasu po Floridu. Ekologická katastrofa, kterou únik ropy způsobil, byla největší v dějinách USA.