MMR: Obcím se zkrátí na polovinu blokace na prodej nájemních bytů

19.11.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Plzeň 19. listopadu (ČTK) - Městům a obcím by se měla příští rok zkrátit na polovinu dvacetiletá lhůta, během níž nemohly prodat nájemní byty se státní dotací, postavené v minulých letech. V době ekonomické recese, kdy má výdajová stránka státního rozpočtu problém, lze tímto alespoň částečně saturovat obecní rozpočty k tomu, aby investovaly například do kanalizací a chodníků a zvýšila se tak zaměstnanost v obci, řekl ČTK náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous.

"Po dvouletém snažení připravujeme novely nařízení vlády o poskytování dotací. Vázací lhůta se bude zkracovat na deset let," uvedl. Kalous dodal, že u dotací na sociální byty, které měly lhůtu zákazu prodeje neomezenou, ji navrhuje MMR na 20 až 30 let. "Do půl roku by nařízení měla stoupit v platnost, neměl by to být problém," dodal. Zájem o zkrácení lhůt je podle Kalouse jak straně obcí i státu, konkrétně ministerstva financí, protože obce tak získají více peněz do svých kas.

Trvalý tlak vyvíjelo přes Svaz měst a obcí ČR hlavně Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (SMOPK) kvůli tomu, že radnicím klesají příjmy z daní i na výkon státní správy a mohly by si tak přilepšit. "SMOPK to považuje ze velmi důležitý a vstřícný krok," uvedl zástupce sdružení Marek Sýkora. Stát podle něj z tohoto také nějaké peníze získá. Jde o daně z převodu nemovitostí, která se od příštího roku zvyšuje ze tří na čtyři procenta. "A lidé budou uvolňovat finanční prostředky, což je vždycky efektem pro stát. Lidé budou mít konečně jistotu, že byty a domy budou jejich a budou si je sami spravovat," dodal.

Sýkora, který je starostou šestitisícových Dobřan na Plzeňsku, řekl, že město eviduje obrovský zájem o odkup. "Ihned po uplynutí deseti let byty nabídneme k prodeji stávajícím nájemníkům. U nás jde o 150 bytů, což není málo," dodal. Dotaci na byty využilo dle starosty třítisícové Tlučné Stanislava Volfa 80 procent obcí. "Teď dostanou peníze a budou investovat do silnic nebo se budou snažit postavit dům pro seniory. A hlavně pomohou stavebnictví, které je na dně," uvedl.

V Plzeňském kraji se blokace prodeje týká tisíců bytů. Podle předsedy SMOPK Jaroslava Perlíka byl smysl dotací naplněn a dnes je bytový trh nasycen. Obce se do toho tehdy pustily, aby se trh rozhýbal, a poté už nastoupili privátní developeři. Dvacetileté blokace byly zrušeny také u kotelen a výměníkových stanic, které se budovaly s dotací ministerstva životního prostředí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK