Velká míra nejistoty ohledně dluhové krize v eurozóně podle institutu snižuje připravenost podniků k investicím. "Celkově negativní vyhlídky pro zaměstnanost v Německu se projevují ve všech ekonomických odvětvích," uvedl ředitel IW Michael Hüther. Dodal, že německé hospodářství se nyní pohybuje "na hraně stagnace".
Pod tlakem je kvůli slabé zahraniční poptávce zejména průmyslový sektor. V tom podle průzkumu plánuje napřesrok propouštění více než 30 procent podniků. Institut IW předpokládá, že německá ekonomika v příštím roce stoupne o 0,75 procenta. "To platí za podmínky, že nedojde k eskalaci dluhové krize v Evropě," upozornil Hüther.
Tempo růstu německé ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí zpomalilo na 0,2 procenta z 0,3 procenta v předchozích třech měsících. Analytici předpokládají, že v posledním čtvrtletí letošního roku ekonomika klesne. Podle dnešní zprávy německé centrální banky se navíc snižují naděje na rychlé oživení jejího růstu
Německá vláda minulý měsíc podle očekávání snížila odhad růstu ekonomiky na příští rok na rovné procento, zatímco v předchozí prognóze počítala s růstem o 1,6 procenta. Německo má největší ekonomiku v Evropě, na které je závislá řada českých firem.
Míra nezaměstnanosti v Německu v říjnu zůstala beze změny na 6,9 procenta. Počet lidí bez práce nicméně stoupl o 20.000 osob na 2,937 milionu. Zaznamenal tak již sedmý meziměsíční nárůst za sebou. Zůstal však v blízkosti nejnižší úrovně od sjednocení země v roce 1990.