"Snížily bychom dále rating v případě dodatečného materiálního zhoršení ekonomického výhledu Francie nebo pokud by se objevily potíže při zavádění oznámených reforem," řekl agentuře Reuters Hornung. Varoval rovněž, že Francie zůstává náchylná na vnější šoky způsobené krizí v eurozóně, zvláště vzhledem k silnému propojení jejího hospodářství a finančního sektoru s problémovými zeměmi jižní Evropy.
Moody's snížení ratingu odůvodnila strukturálními ekonomickými problémy a trvalou ztrátou konkurenceschopnosti druhé největší ekonomiky eurozóny. Moody's tak následovala agenturu Standard & Poor's, která zhoršila hodnocení Francie letos v lednu.
Hornung však pochválil rozpočet na příští rok, který Francie představila tento měsíc, jehož cílem je omezit náklady firem na pracovní sílu. Díky tomu bylo podle něj snížení ratingu jen o jeden bod. Upozornil však, že Moody's se stále domnívá, že rozpočet na letošní rok i střednědobý rozpočtový plán vycházejí z příliš optimistického očekávání ekonomického růstu.
Francie nepřikládá snížení ratingu velký význam. Ministr financí Pierre Moscovici upozornil, že úvěrový rating Francie zůstává silný a plány vlády na snížení nezaměstnanosti a obnovení růstu přinesou ovoce. Moscovici dodal, že snížení ratingu je motivací pro vládu, která je v úřadu šest měsíců, aby protlačila reformy. Upozornil však, že i po snížení ratingu S&P zůstaly výnosy francouzských dluhopisů rekordně nízké.
Nejvyšší hodnocení má Francie stále u agentury Fitch Ratings, i zde je však výhled ratingu negativní, což znamená, že ho agentura může brzy snížit. Horší rating u dvou agentur by však mohl být pro Francii problém, protože investoři často vyžadují, aby jejich nejlepší aktiva měla nejvyšší rating alespoň u dvou agentur, jinak je z tohoto portfolia vyřadí.
Případný růst úvěrových nákladů by byl pro francouzskou vládu velmi bolestivý. Již nyní se vláda snaží omezit deficit bolestivými škrty veřejných výdajů.