Plánované společenství zahrne Čínu a Japonsko, tedy druhou a třetí největší světovou ekonomiku, dále pak Jižní Koreu, Indii, Austrálii, Nový Zéland a desítku členů Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN).
To představuje více než třetinu světové populace a podle čínského tvrzení také třetinu světového exportního objemu.
Jednání o novém obchodním bloku s názvem Regional Comprehensive Economic Partnership začnou příští rok, zóna má fungovat od roku 2015.
Bližší spolupráci asijských států nicméně komplikuje spor Číny a pěti jejích sousedů o kontrolu nad strategickými vodami Jihočínského moře, které jsou rovněž bohaté na ryby a nerostné zdroje. Tento spor byl také jedním z hlavních témat kambodžské schůzky.
Summitu ASEAN, který v Phnompenhu skončil v úterý, se zúčastnil i americký prezident Barack Obama. Spojené státy prosazují konkurenční 11členné Transpacifické partnerství (TPP), jehož účastníky by měly být podobné státy, ovšem s výjimkou Číny.
Někteří analytikové označují americkou iniciativu za součást snahy Spojených států omezit moc Číny, která je největším světovým producentem a vývozcem průmyslového zboží.
Obama to sám přiznal v prezidentské kampani. "Organizujeme obchodní svazky s jinými zeměmi než s Čínou, tak aby Čína začala pociťovat tlak ohledně dodržování základních mezinárodních norem," řekl.