"Prověrka splnila naše očekávání. Jsou o předávání zkušeností v jaderném průmyslu. Doporučení neznamenají, že něco děláme špatně. Je to o tom, jak věci dělat lépe," řekl ČTK ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský. "Končíme pětiletý projekt zlepšování elektrárny (B15T) a připravujeme nový střednědobý plán dalšího rozvoje. Závěry prověrky jsou pro nás cenné a do tohoto plánu je promítneme," řekl.
Temelín po dobu tří týdnů prověřovalo dvanáct odborníků z osmi zemí. Kontrolovali organizaci a řízení, provoz, údržbu, technickou podporu, zpětnou vazbu, chemii, radiační ochranu a systém řízení havarijních stavů.
Získané informace porovnávali s kritérii MAAE a výsledky ostatních elektráren. Dnes předali vedení elektrárny první předběžné výsledky, které obsahují 11 doporučení a návrhů na zlepšení a šest dobrých zkušeností. Konečnou zprávu budou zpracovávat tři měsíce a poté ji předají vládě, která si prověrku Temelína objednala.
Z předběžných výsledků například vyplynulo, že Temelín by mohl zavést některé nové praktiky třeba v řízení prací v kontrolovaném pásmu. Šest dobrých zkušeností může sloužit za vzor ostatním světovým elektrárnám.
Temelín teď bude mít rok a půl na to, aby doporučení od mezinárodních odborníků uvedl do praxe. V polovině roku 2014 přijedou experti z MAAE opět na jih Čech a ověří si, jak se s doporučeními elektrárna vypořádala.
Odborné zastoupení v misi OSART v Temelíně měla Francie, Anglie, Švédsko, Slovensko, Ukrajina, Maďarsko, Jihoafrická republika a Brazílie. Mezinárodní tým řídil Pierre Gest z Francie. Partnery mezinárodním inspektorům bylo 14 odborníků z elektrárny Temelín.
Pro Temelín to byla 26. mezinárodní kontrola. Poslední prověrku Temelín absolvoval loni, kdy elektrárnu hodnotilo sedmnáct odborníků v rámci mise WANO (Světové sdružení provozovatelů jaderných elektráren).