Cestovní kanceláře tlačí ke zdražování zahraničních pobytových zájezdů u moře několik faktorů. "Jde o navyšování letištních tax na evropských letištích, zvyšování cen letecké dopravy, slábnoucí koruna vůči euru a zvyšování daní, nejen v ČR," řekl ČTK analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek. Tlak na růst cen ubytování a dalších doprovodných služeb cestovního ruchu, a tím pádem i zvyšování cen zahraničních zájezdů, vytváří podle Beránka rostoucí poptávka po středomořských destinacích především ze strany ruských turistů.
Do cen zájezdů se příští rok negativně promítne růst úrovně cen v destinacích kolem Středozemního moře. Nejvyšší roční inflace ze středomořských zemí je očekávána v Turecku, které zažívá letos turistický boom díky poptávce ze strany západoevropských a ruských návštěvníků. V Turecku se letošní inflace bude blížit k 10 procentům.
"Ceny zájezdů pro léto 2013 budou u některých destinací o něco vyšší, než byly pro léto 2012. U Exim tours to ale nebude nic dramatického, protože pro léto 2013 jsme již nakupovali konsolidovaně s REWE, tedy v podstatně vyšších objemech kapacit," uvedl marketingový ředitel CK Exim Tours Stanislav Zíma.
Cestovní kancelář Alexandria odmítá, že by zdražila zájezdy. "Ceny většiny zájezdů na léto 2013 budou srovnatelné s létem letošním. U některých zájezdů budou ceny dokonce o něco nižší než letos, u jiných zase budou o něco vyšší. Ale celková úroveň cen se od letošního roku příliš lišit nebude," uvedl marketingový ředitel Petr Šatný.
Také CK Fischer tvrdí, že v průměru ceny zůstanou stejné, průměrná katalogová cena zůstává 16.900 Kč. "Vzhledem k vyšší celosvětové poptávce o destinace jako Španělsko nebo Turecko vzrostla nákupní cena hotelů v těcho destinacích o zhruba pět procent. Na druhou stranu hoteliéři v zemích jako Egypt nebo Řecko nezdražili, někde dokonce zlevnili. Průměrná cena proto u nás zůstává stejná," dodal mluvčí cestovky Jan Osúch.
Tomáš Medek vju