Obě firmy spolu vedou obchodní spor už zhruba půl roku. Czech Coal vypověděl EOP smlouvu 7. června kvůli údajné půlmiliardové pohledávce. Elektrárna ale tvrdí, že má u těžaře přeplatek a že mu zřejmě jde o zvýšení cen. Soud později nařídil Czech Coal předběžným opatřením, aby dodával alespoň do konce roku 2012.
O dodávkách pro následující léta od té doby obě strany neúspěšně vyjednávají. Návrhů smlouvy si už vyměnily několik. "Očekáváme, že Czech Coal bude rozhodnutí soudu respektovat a v dodávkách uhlí bude pokračovat," uvedl předseda představenstva EOP Jan Špringl. Vyjádření těžařské firmy ČTK zjišťuje.
EOP v červenci podaly žalobu na Czech Coal pro nedodržení smlouvy, požaduje také náhradu vzniklé škody. Soud o ní dosud nerozhodl. Elektrárna považuje odstoupení od smlouvy za protiprávní a uváděné důvody za zavádějící, nerelevantní a neakceptovatelné.
Od zahájení topné sezony v polovině září jezdí do Opatovic tři až čtyři vlaky uhlí denně. Kdyby elektrárna nového dodavatele nesehnala, došlo by jí uhlí zřejmě v první polovině února.
Elektrárna zvažovala, že by mohla spalovat uhlí z dolu Mibrag v Německu, který zčásti vlastní majitel elektrárny Energetický a průmyslový holding (EPH). Bylo by ale nutné vyřešit různé technologické problémy způsobené jiným palivem a zřejmě by to také zvýšilo náklady. Navíc by musela elektrárna získat povolení k vypouštění většího množství emisí oxidů síry do ovzduší, což se nelíbí obcím v regionu.
Opatovická elektrárna má elektrický výkon 363 megawattů a tepelný výkon 700 megawattů. Ročně spotřebovává až dva miliony tun hnědého uhlí, což je dvacetina celého objemu těžby v Česku. Teplo z EOP odebírá téměř 60.000 domácností v aglomeraci Hradce Králové, Pardubic a Chrudimi. Společnost také v regionu zásobuje teplem instituce či průmyslové objekty.
EOP patří pod EPH, který vlastní Daniel Křetinský a finanční skupiny J&T a PPF. Czech Coal už v minulosti vedl obchodní spory i s další firmou z EPH, s teplárnou v Komořanech u Mostu. Na ni podal insolvenční návrh, po čase ho sám stáhl.