"Naším konkrétním cílem je rumunský model, kde 80 procent plynu pochází z vlastních zdrojů a 20 procent z dovozu,," řekl ministr na semináři ve Varšavě. Termín splnění stanoveného cíle neupřesnil. "Řeč je o běžném plynu, břidlicovém plynu, ale například i o plynu uloženém v pískovcích," dodal.
Polsko je v Evropě co do rozvoje slibných ložisek plynu z břidlicových hornin nejdál. Vláda udělila prospektorům 111 licencí na průzkum a očekává, že by se s těžbou mohlo začít na přelomu let 2014 a 2015. Premiér Donald Tusk minulý měsíc předpověděl, že polské společnosti budou do průzkumu břidlicového plynu investovat do roku 2016 pět miliard zlotých (30 miliard Kč) a zahraniční firmy dalších 50 miliard zlotých.
Polská vláda už pro rok 2015 stanovila nové daně z těžby zemního plynu a ropy. Varšava tím chce vytvořit stabilní a předvídatelné investiční prostředí pro rozvoj potenciálně rozsáhlých zdrojů plynu, aby přitáhla do odvětví zahraniční investory a omezila závislost země na dovozu suroviny z Ruska.