Jde o dohody a memoranda o výstavbě multifunkčního komplexu firmou PSJ, závodu na výrobu traktorových pneumatik firmou Mitas a farmaceutického závodu Favea. "Jak ruské regiony obnovují svůj průmyslový potenciál, vzniká obrovský prostor pro české firmy a jejich projekty," řekl ministr.
K chystané návštěvě šéfky americké diplomacie Hillary Clintonové kvůli tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín poznamenal, že dosud neví, že by se ruská strana chystala odpovědět obdobnou návštěvou. "Při každé návštěvě politiků, ať z Francie, USA či Ruska, je vždy otevřena tato problematika a všude prohlašujeme, že jde o tendr, který probíhá transparentně, podle zákona o veřejných zakázkách," uvedl. "Za sebe všem říkám, že jedním z klíčových parametrů bude podíl českých firem na dodávkách," dodal.
Na dotaz ČTK ohledně snižování dodávek ruské ropy v letošním roce poznamenal, že "problém není jen na ruské straně". Tkví prý i v tom, že objednavatelem ruské ropy už není český stát. "Považuji to dlouhodobě za nešťastné," poznamenal. Chystá proto změnu modelu, aby se "český stát vrátil do silnějších pozic v dodávkách ropy a petrochemickém průmyslu obecně".
Kuba už dříve zdůrazňoval význam diverzifikace českého vývozu i jeho státní podpory při pronikání do Ruska v situaci, kdy se krátí vývoz do zemí Evropské unie. O potenciálu Ruska svědčí rychle rostoucí obchod, jenž se loni zvýšil skoro o pětinu na téměř 13,5 miliardy dolarů. Český vývoz do Ruska za posledních deset let vzrostl téměř desetkrát a letos má šanci překročit hranici šesti miliard dolarů. Zatím se však podílí na celkovém českém exportu necelými čtyřmi procenty.
Ve čtvrtek ministra čeká návštěva kazaňského závodu na výrobu vrtulníků a jednání s prezidentem autonomního Tatarstánu.