Slovenská vláda drží v SPP 51 procent akcií. Zbylý podíl, jenž hodlá EPH odkoupit, kontrolují německý E.ON Ruhrgas a francouzská GDF Suez. Mluvčí ministerstva hospodářství Stanislav Jurikovič ČTK řekl, že příslušné smlouvy k dokončení transakce, která podléhá souhlasu kabinetu premiéra Roberta Fica, se teprve připravují. Ministři by o nich měli jednat v prosinci.
Slovenská vláda se vstupem nového investora do SPP zabývala už několikrát. Kvůli sporu se zahraničními akcionáři o ceny zemního plynu pro domácnosti ale v říjnu jednání o transakci přerušila. Obnovila je poté, co EPH Ficovi v dopisu slíbil, že v příštím roce nebude požadovat zdražení plynu pro domácnosti.
Podle dřívějších prohlášení Fica, který počítal s projednáním podmínek transakce vládou v listopadu, stát získá na rozhodování SPP větší vliv. Dostat by měl právo veta například na změnu stanov podniku a bez souhlasu zástupců vlády by se také nemohly uskutečnit rozsáhlejší investice nebo výraznější propouštění. Zahraniční akcionáři mají podle privatizační smlouvy z roku 2002 právo na obsazení většinu křesel v představenstvu SPP. Manažerská kontrola nad jedním z nejziskovějších podniků v zemi patrně přejde na EPH. Hodnotu transakce slovenská média odhadla na zhruba 2,5 miliardy eur (asi 63 miliard Kč).