Americké firmy kvůli daním vyplácejí vysoké mimořádné dividendy

29.11.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York 29. listopadu (ČTK) - Americké firmy začínají před koncem roku stále častěji vyplácet mimořádné dividendy, které jsou v řadě případů výrazně vyšší než běžné dividendy vyplácené během roku. Podniky tak chtějí své akcionáře ušetřit negativních dopadů očekávaného zvyšování daní. O tom se zatím nerozhodlo, předpokládá se ale, že zvýšení daní se dotkne alespoň lidí s vyššími příjmy.

Zatím poslední výplatu mimořádné dividendy oznámila společnost Costco, která se specializuje na velkoobchodní prodej za diskontní ceny. Firma chce mezi akcionáře těsně před Vánocemi rozdělit asi tři miliardy dolarů (zhruba 58,8 miliardy Kč). To je asi sedm dolarů na akcii a při započtení i běžných dividend je to pro akcionáře roční výnos téměř osm procent.

Plán vyplatit mimořádnou dividendu oznámila i společnost Brown-Forman, která vyrábí whisky Jack Daniels. Firma kolem Vánoc zaplatí na každou akcii čtyři dolary, roční výnos pro akcionáře tak přesáhne sedm procent. Peníze navíc ještě do konce roku uvidí také akcionáři majitele obchodních domů Dillard nebo provozovatele kasin Las Vegas Sands.

Firmy, které mimořádnou dividendu vyplácet nebudou, ale často posouvají výplatu nejbližší dividendy z ledna na prosinec. Ve Spojených státech a Kanadě je zvykem vyplácet dividendy čtyřikrát ročně, tedy za každé čtvrtletí. Výjimkou ale nejsou ani firmy nebo investiční fondy, které svým akcionářům vyplácejí dividendy každý měsíc.

Američtí politici nyní jednají o způsobu, jak zajistit postupné snížení deficitu. Pokud by se nedohodli, nastoupí od ledna automatické výdajové škrty a zvyšování daní. Ekonomika by pak podle odhadů přišla o 600 až 800 miliard dolarů, což by patrně bylo dost na to, aby se znovu ocitla v recesi. Očekává se proto, že politici budou mít snahu se do konce roku na nových fiskálních pravidlech dohodnout.

Daň z dividend je nyní v USA stanovena na 15 procent. Je tam od roku 2003, kdy tehdejší prezident George Bush prosadil rozsáhlé daňové úlevy a snížení daní, aby podpořil ekonomiku. Do té doby se dividendy danily progresivně a horní sazba byla na 39,6 procenta. Kritici často poukazují na to, že současné zdanění dividend prospívá bohatým.

Otázka zdanění dividend byla horkým tématem i v průběhu nedávné prezidentské kampaně, v níž se demokratický prezident Barack Obama utkal s republikánským vyzyvatelem Mittem Romneym. Ten přiznal, že platí daň kolem 15 procent, neboť většina z desítek milionů dolarů jeho ročních příjmů pochází právě z dividend.

Většina ekonomů se domnívá, že daň z dividend se od příštího roku v USA zvýší na úroveň zdanění ostatních příjmů. To znamená, že horní sazba by měla být na 35 procentech. Může být ale i vyšší, pokud se zároveň zvýší i nejvyšší sazba daně. Českých investorů, kteří mají akcie v USA, by se toto zvyšování daní týkat nemělo. Jejich dividenda je u zdroje zpravidla daněna srážkovou daní 15 procent.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK