Justice musí znovu zkoumat to, jaký díl zodpovědnosti za vzniklou škodu nesly státní orgány. "Ačkoliv se žalovaná (Česká republika) dopustila nesprávného úředního postupu, který mohl být jednou z příčin vzniku škody, nebyl příčinou jedinou, jinými slovy nemohl vznik škody způsobit, aniž by nastaly další skutečnosti," stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu. Pražské soudy ve zrušeném rozhodnutí stanovily, že podíl státu na vzniku škody je pětiprocentní.
Majetek CS Fondů byl podvodně ovládnut v roce 1997. V depozitu ho tehdy držela Plzeňská banka, z níž bylo sérií finančních transakcí vyvedeno 1,23 miliardy korun. Peníze skončily na desítkách účtů ve Spojených státech, Švýcarsku, Lichtenštejnsku a na Gibraltaru. Společnost Lapursa později pohledávku vůči státu i dalším fyzickým a právnickým osobám vydražila z majetku zkrachovalé Plzeňské banky.
Za tunelování CS Fondů byli v roce 2007 odsouzeni čtyři lidé. Letos pražský městský soud povolil obnovu řízení a vrátil kauzu policistům k dalšímu vyšetřování. Obnova se týká miliardáře Pavla Tykače.
Městský soud v Praze nedávno také rozhodl, že stát má zaplatit investiční společnosti Akro přes 2,1 miliardy Kč. Důvodem je právě to, že úředníci v roce 1997 neohlídali peníze, jež patřily podílníkům CS Fondů. Ministerstvo financí už avizovalo, že proti rozhodnutí podá dovolání k Nejvyššímu soudu.