"Tento týden jsme vybrali dodavatele na denitrifikaci prvního kotle, tedy na úpravu, která výrazně sníží emise kysličníků dusíku. Začne příští rok, jinak by nám kotle zavřeli," uvedl. Podle Drápely bude teplárna jedna z prvních v Evropě, která tyto úpravy provede.
EK nařídila všem uhelným zdrojům významné snížení emisí pěti základních parametrů až na pětinu. Podle Drápely nepřinesla EU české energetice "ani jednu pozitivní věc". "Kdysi stabilizovaný a transparentní byznys s teplem a elektřinou se za deset let strašně rozkolísal a investoři musí koukat do křišťálové koule, aby věděli, co bude za 14 dní," řekl. Dokládá to údajně fakt, že zahraniční investoři dnes prodávají energetické akvizice v ČR, protože nejsou schopni předpovědět další vývoj.
EU podle Drápely nezná centrální zásobování teplem, a proto se k jeho podpoře staví rezervovaně. Tvrdí, že nejvíce je "bita" česká a polská energetika, která produkuje energie z domácích paliv, tedy hnědého uhlí. "EU české a polské uhlí nemusí, naopak podpora plynu je poměrně významná," vysvětlil.
Kvůli tomu, že uhlí pro teplárny je v ČR stále méně a výrazně zdražuje, připravuje podnik stavbu "špičkovacího plynového kotle" za 200 až 250 milionů Kč. "Není vůbec jasné, zda po roce 2025 uhlí bude," řekl ředitel. Podnik má ještě devět let smlouvu se Sokolovskou uhelnou. Teplárna se ale podle Drápely s předstihem připravuje na to, že bude spalovat uhlí co nejméně. Přechází na biomasu, mláto a moury a výhledově na spalování plynu a odpadu. Další investice vydá podnik do zvýšení účinnosti spalování uhlí a snížení ztrát z výroby a distribuce.
Dlouhodobou strategii podniku s investicemi by měla v lednu schválit mimořádná valná hromada, tedy rada města. "Naše strategie jednoznačně koresponduje se státní energetickou koncepcí, tedy se zvyšováním účinnosti, výstavbami kogeneračních jednotek a spaloven, tedy podporou energetického využívání odpadu," vysvětlil ředitel.