V sazbě pro domácnosti, které elektřinu používají ke svícení a vaření, se cena za kilowatthodinu zvýší z letošních 4,83 koruny na 4,91 koruny. Za celý příští rok tak tyto domácnosti podle ČEZ průměrně zaplatí za elektřinu 12.701 korun, tedy o 2,2 procenta víc než letos. Domácnostem, které elektřinou navíc i ohřívají vodu a topí, se celkové roční náklady zvýší o 4,8 procenta na 46.625 korun.
Cenu elektřiny tvoří regulovaná složka, kterou stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ), a cena silové elektřiny. Regulovaná složka ceny, která tvoří asi 55 procent výsledné ceny, se příští rok zvýší o 9,4 procenta, především kvůli podpoře obnovitelných zdrojů energie.
ČEZ pro příští rok zlevňuje silovou elektřinu v průměru o pět procent. "Zlevnění silové elektřiny kompenzuje část nárůstu dalších složek ceny. Pro zákazníky je tak velmi pozitivním faktem nízká cena elektřiny na burze," uvedl na internetových stránkách firmy obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda.
V příštím roce vzroste domácnostem cena elektřiny kvůli příspěvku na obnovitelné zdroje také u dalších předních dodavatelů. U společnosti E.ON Energie, která působí hlavně v Jihočeském a Jihomoravském kraji, zaplatí ročně o zhruba 335 až 1690 korun více, firma přitom snížila cenu silové elektřiny o více než pět procent. Pražská energetika zdraží pro domácnosti podle tarifu jednotlivých zákazníků o 2,7 až 4,1 procenta, silovou elektřinu přitom zlevní o šest procent.
ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procenta akcií.