Odvolací soud ve středu rozhodl, že Argentina nemusí do 15. prosince ukládat na vázaném účtu 1,33 miliardy dolarů, jak nařídil soud nižší instance. Země tak dostala šanci dál vyjednávat, na únor příštího roku je ale nařízeno soudní jednání, kde mají obě strany předložit své argumenty. Argentina ale už v minulých dnech veřejně naznačila, že nemá v plánu svým nespokojeným věřitelům zaplatit.
Spor mezi Argentinou a zbytkem věřitelů, s nimiž se ještě nevyrovnala, s velkou pozorností sledují finanční trhy. Stále totiž hrozí, že Argentina se opět ocitne v platební neschopnosti, i když ne do konce letošního roku, jak vývoj naznačoval.
Nespokojení věřitelé po Argentině žádají, aby jim do posledního dolaru vrátila původní investici do argentinských státních dluhopisů. To ale vláda v Buenos Aires odmítá a poukazuje na to, že věřitelé měli šanci v roce 2005 a pak znovu v roce 2010 přistoupit na dohodu. Té využilo asi 93 procent věřitelů, kteří se smířili s tím, že musejí odepsat významnou část investice.
Argentina nechce platit mimo jiné proto, že zbylí věřitelé podle ní patří mezi takzvané supí fondy. Ty vyhledávají rizikové investice a věří, že se jim podaří z nich dostat co nejvíce. Argentina poukazuje na to, že tyto fondy její dluhopisy koupily velmi levně, neboť v té době už bylo zřejmé, že Argentina má problémy. Země tak naznačuje, že nespokojení věřitelé hned od začátku pouze spekulovali na vysoký zisk.
Současná právní bitva se opírá o jedno z dřívějších soudních rozhodnutí, podle něhož Argentina porušila doložku vyžadující rovné zacházení se všemi věřiteli. Už dva soudy v USA došly k závěru, že Argentina měla všem věřitelům zaplatit ve stejnou dobu. Země totiž nejprve zaplatila těm, co byli ochotni s ní jednat o ústupcích, zatímco věřitelům, kteří vyjednávat odmítli, nezaplatila vůbec nic.