Ruská veterinární správa uvedla, že závadné maso pochází ze tří balíren v Severní Americe. Dvě patří kanadským firmám C.N.P. Inc a Conestoga Meat Packers, třetí americké firmě Seaboard Farms. Ve všech případech jde o maso vepřové.
Závadné vepřové ale nepochází jen ze Severní Ameriky. Úřad oznámil, že v mase od polského výrobce Animex Foods zjistil listerii, stejně jako v mase od španělského producenta Fábrica Matadero y Despiece S.A.
"Rosselchoznadzor považuje za nezbytné varovat státní veterinární správy v Kanadě, Spojených státech, Španělsku a Polsku, že takové porušování (norem) není přípustné. Zavádíme tak přísnější laboratorní zkoušky jakosti masa od zmíněných producentů v rámci rizikové skupiny," uvedla veterinární správa Ruské federace.
Americká federace USMEF sdělila, že Rusko nově požaduje, aby bylo americké vepřové i hovězí testováno na ractopamin a opatřeno pečetí, že tuto látku neobsahuje. Federace své členy e-mailem upozornila, že vzhledem k tomu, že Spojené státy neprovádějí testy na ractopamin, nelze vyloučit, že Moskva hned v sobotu dovoz masa z USA zakáže.
Rusko je šestým největším trhem pro vepřové a hovězí maso z USA. Znamená to, že pokud bude se spor mezi oběma zeměmi vyostří, mohla by to pocítit i komoditní burza v Chicagu, kde se masem obchoduje.
Ractopamin se přidává do krmných směsí, ve všech zemích ale není povolen. Jde o látku ze skupiny beta-blokátorů, jejímž smyslem je urychlit růst svalové hmoty.