Inflace bude podle analytiků dále klesat, nezmění to prý ani DPH

10.12.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Inflace by měla i nadále pokračovat v poklesu, a to i přes plánované zvýšení daně z přidané hodnoty od příštího roku. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Centrální banka tak podle ekonomů může nadále provádět uvolněnou měnovou politiku, sazby tedy neporostou zřejmě po celý příští rok.

 

Růst spotřebitelských cen v listopadu zpomalil meziročně na 2,7 procenta z říjnových 3,4 procenta. Inflace tak letos poprvé klesla pod tříprocentní hranici. Meziměsíčně se ceny snížily o 0,2 procenta.

"Klesající trend by měl pokračovat i v dalších měsících, a to i přes zvýšení obou sazeb DPH o procentní body výše. Vliv této změny totiž bude slabší než letošní posun snížené sazby DPH z 10 na 14 procent," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Po celý příští rok by se měla inflace podle něj pohybovat mezi dvěma až třemi procenty. Tato skutečnost dohromady s hlubší recesí, zvyšují podle Marka tlak na centrální banku, aby dále uvolnila měnové podmínky. "Vzhledem k tomu, že úrokové sazby jsou na nule, znamená to sílící tlak na použití devizových intervencí," dodal.

I podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory v první polovině roku 2013 bude pokračovat zpomalování růstu cen. "V prvním pololetí očekávám návrat až pod dvě procenta," uvedl. Ve druhém pololetí 2013 pak ale podle něj opět přijde růst inflace.

Centrální banka tak může podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera i nadále praktikovat velmi uvolněnou měnovou politiku a kompenzovat negativní dopady rozpočtové restrikce na domácí ekonomiku. "Naopak pokud deflační tlaky nadále zesílí, očekáváme, že by se centrální banka pokusila měnovou politiku dále uvolnit přes kurzový kanál. Dnešní data tak jednoznačně mluví ve prospěch slabší koruny," uvedl.

Dnešní údaje jsou argumentem pro devizové intervence i podle analytika České spořitelny Martina Lobotky. Nicméně efekt takového kroku na ekonomiku nebude podle něj nijak významný. "Na jedné straně by slabší koruna měla pomoct průmyslu. V prostředí slábnoucí poptávky z eurozóny nemusí ale ani slabší koruna příliš pomoct. Naproti tomu slabší koruna zvedne dovozní ceny, což dále utlumí poptávku domácností. V čistém tak ČNB dle nás příliš nezíská. Nemusí se nám to příliš líbit, ale ČNB nemá příliš možností než stávající situaci vysedět," vysvětlil.

Autor článku

aktualita  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK