Ministr pro energetiku a klimatické změny Edward Davey, který loňské moratorium na průzkum břidlic odvolal, uvedl že rozhodnutí je vědecky a empiricky podloženo. "Vychází z podrobné studie založené na nejnovějším dostupném vědeckém výzkumu a z poznatků předních expertů v tomto oboru," řekl Davey na tiskové konferenci. Dodal ale, že vláda zavede důkladnou regulaci technologie takzvaného frakování, které vstřikuje pod tlakem chemicky upravenou vodu s pískem do hlubokých formací, které tím štěpí a uvolňuje v nich vázaný plyn.
Británie zavedla moratorium na průzkum ložisek břidlicového plynu loni v létě poté, co byly v souvislosti s vrty v hrabství Lancashire naměřeny otřesy půdy. Ty již na jaře expertní zpráva označila za drobné a běžné, navrhla ale přísná bezpečnostní opatření. Po zbytek roku pak vedla vládní koalice vnitřní boje o zrušení tohoto zákazu, v nichž nakonec nad liberálními demokraty, kteří preferují obnovitelnou energii, zvítězili konzervativci premiéra Davida Camerona.
Těžařská společnost Cuadrilla Resources, která průzkumné vrty prováděla, odhadla na jejich základě zásoby plynu v Lancashiru na 5,6 bilionu metrů krychlových. To by stačilo Británii na zhruba 60 let současné spotřeby. Připravovaná zpráva britských geologů by přitom měla tyto odhady podle tisku ještě výrazně zvýšit.
Břidlicové formace se nacházejí na většině britského území a kromě velkých zásob na pevnině se v britských vodách Severního moře podle odhadů expertů může skrývat dalších asi 30 bilionů metrů krychlových břidlicového plynu. To by Británii dostalo na úroveň USA, Číny a Argentiny, které mají ve světě největší známé zásoby tohoto zdroje.
hp vit