Mluvčí MVV Pavla Kutlu dnes ČTK žalobu potvrdila. "MVV Energie CZ však stále jedná s městem o budoucnosti společného podniku. Dokud nebudou tato jednání ukončena, nepovažujeme za solidní sdělovat jakékoliv podrobnosti," sdělila Kutlu.
MVV vlastní v Jablonecké teplárenské 65,78 procenta akcií a zbylých 34,22 procenta patří městu Jablonci. Přes minoritní podíl dávají stanovy zástupcům města poměrně velké pravomoci. Mají právo veta například při zdražování tepla, jejich souhlas vyžadoval i plán revitalizace, který MVV před rokem předložila a opakovaně ho předkládala letos na dalších valných hromadách. Jablonec podle MVV zneužil svých akcionářských práv, když projekt nepodpořil. Město se nechová jako dobrý hospodář, uvádí se v žalobě. Teplárna tak přišla i o přislíbenou dotaci 72,644 milionu korun z Operačního programu Podnikání a inovace.
Jablonecká teplárenská zásobuje teplem kolem 8500 domácností, které letos za gigajoul platí 799 korun. JTR zásobuje i 87 podniků, obchodů a veřejných budov. Majoritní vlastník připravil projekt revitalizace, který počítal s investicemi 300 milionů korun do modernizace soustavy, vybudování kogeneračních jednotek na výrobu elektřiny a se snížením tepelných ztrát o bezmála 32 procent. Cena tepla ve městě by se tak mohla snížit zhruba o 60 korun, tedy asi o osm procent na 739 korun za gigajoul. Projekt by JTR financovala z dotací, z vlastních zdrojů a z úvěru.
Investici ale většinový vlastník podmínil změnou stanov, která by výrazně oslabila pozici města ve firmě. "Tyto požadavky nebyly dány technickou stránkou projektu, ale snahou poškodit město jako akcionáře a omezit jeho vliv ve společnosti," řekl ČTK primátor Petr Beitl (ODS). To byl také důvod, proč ho město nepodpořilo. K samotné investici podle primátora radnice žádné výhrady nemá. Protože se ale nepodařilo najít shodu, rozhodl se Jablonec odkoupit většinový podíl akcií MVV v teplárně.
"Jednání nejsou jednoduchá, probíhají už od července," řekl Beitl. Diskutuje se hlavně o ceně. Podle odhadu, který si nechala zpracovat MVV, má její akciový podíl hodnotu 268,214 milionu korun, podle znaleckého posudku města je to jen 188,951 milionu. Aktuálně za něj město nabízí 200 milionů korun. Jednání se však protahují, Jablonec totiž musel vypsat veřejnou soutěž na stomilionový úvěr. Uzávěrka nabídek je až 21. prosince. "V prvním kole jsme dostali jen jedinou nabídku, což zákon nedovoluje, proto jsme soutěž museli vypsat znova," vysvětlil primátor. Zastupitelstvo by mělo o JTR jednat znovu příští týden.