O podrobnostech smlouvy, která má zajistit trvalou spolupráci, budou firmy jednat v nadcházejících čtyřech měsících. Předběžná dohoda předpokládá, že firmy v počáteční fázi vyhloubí 100 vrtů v nákladech asi jedna miliarda dolarů (zhruba 19 miliard Kč). Všechno mají být nekonvenční vrty, tedy z břidličných a dalších formací.
Šéf YPF Miguel Galuccio už začátkem prosince řekl, že jeho firma by se mohla na podmínkách spolupráce s Chevronem dohodnout do konce roku, stejně jako na podmínkách spolupráce s argentinskou společností Bridas Holding. Dnešní podpis ale zahrnuje pouze pilotní fázi projektu.
"Otázkou je, jak velká investice přijde po pilotní fázi," řekl dnes novinářům šéf divize Chevronu pro Latinskou Ameriku a Afriku Ali Moshiri. "Naším cílem je začít co nejdříve. Teď potřebujeme, aby naše týmy co nejdříve dohodly definitivní podobu smlouvy," dodal.
Oba šéfové uvedli, že chtějí dosáhnout trvalé dohody o spolupráci na rozvoji části nekonvenčních energetických zdrojů v rozsáhlém argentinském nalezišti Vaca Muerta a zvýšit objem těžby v pánvi Neuquén. Galuccio řekl, že předběžná dohoda je pro YPF velmi důležitá.
Společnost YPF, kterou vláda zestátnila letos v květnu, už dříve uvedla, že pokud má zvýšit objem těžby, musí v příštích pěti letech investovat více než 30 miliard dolarů (asi 570 miliard Kč). Kolem 4,5 miliardy dolarů by měli dodat strategičtí partneři.
Repsol teď vede s argentinskou vládou spor před mezinárodními soudy. Žalobu podal rovněž ve Spojených státech, kde se snaží dosáhnout toho, aby soudy partnerství Chevronu s YPF zablokovaly. Repsol považuje vyvlastnění svého podílu v YPF za protiprávní akt. Repsol, který má za zády španělskou vládu, slíbil postavit před soud kohokoli, kdo se pokusí s YPF navázat spolupráci.