Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes oznámil, že si jeho země v Rusku zajistila zvýšení dodávek ropy na příští rok a zároveň požádala Moskvu o půjčku dvě miliardy dolarů (asi 38,1 miliardy Kč) na modernizaci infrastruktury. Ruské ministerstvo energetiky to ale vzápětí dementovalo a uvedlo, že nadále počítá se snížení dodávek do Běloruska.
Ve čtvrtek se ruský prezident Putin pustil do Ukrajiny a kritizoval ji za to, že se pořád ještě nedokázala dohodnout na podmínkách, za kterých by Rusku a Evropské unii pronajala síť produktovodů. Výměnou za to by z Ruska dostávala levnější plyn.
Ruský je největším producentem energií na světě a spotřebu ropy a plynu v Evropské unii kryje z více než jedné čtvrtiny. Přes Ukrajinu proudí asi dvě třetiny sibiřského plynu, který je určen pro Evropu, zatímco Bělorusko je tranzitní zemí hlavně pro dodávky ropy. Spory o tranzit energií už měly v minulosti negativní dopady na odběratele ve střední a západní Evropě, včetně České republiky.
Otázka dodávek energií byla jedním z témat summitu mezi Evropskou unií a Ruskem. Putin tam podle agentury Reuters řekl, že energetická legislativa EU je necivilizovaná, protože má retroaktivní účinky. Brusel teď vyšetřuje ruskou společnost Gazprom, která je monopolním vývozcem plynu a u které má podezření, že svého dominantního postavení na trhu zneužívá.