Celkový index spotřebitelské důvěry se snížil na 65,1 bodu z revidované listopadové úrovně 71,5 bodu. Analytici podle ankety agentury Reuters čekali výsledek rovných 70 bodů. Původně organizace odhadla pro listopad vzestup o 0,6 bodu na 73,7 bodu, což by bylo nové maximum od února 2008.
Relativně příznivé hodnocení současné situace zcela zastínily obavy z budoucího vývoje v době, kdy se politici ve Washingtonu dohadují, jak zabránit "pádu z fiskálního útesu" v podobě souběžného prudkého růstu daní a snížená výdajů. Index očekávání se tak propadl o 14,4 bodu na 66,5 bodu, zatímco ukazatel hodnocení současné situace se zvýšil o 3,6 na 62,8 bodu, nové maximum za více než čtyři roky.
"Očekávání spotřebitelů se v prosince prudce zhoršila, což vedlo k oslabení celého indexu. Tento náhlý obrat byl s největší pravděpodobností způsoben nejistotou kolem hrozícího fiskálního útesu," uvedla k dnešní zprávě ředitelka centra spotřebitelského výzkumu Conference Board Lynn Francová. Dodala, že podobný sestup nastal v srpnu 2011, kdy se politikům nepodařilo sjednat dlouhodobou dohodu o snižování rozpočtového deficitu.
Hodnocení trhu práce bylo smíšené. Podíl respondentů, podle nichž je obtížné získat práci, sice klesl o 1,8 procentního bodu na 35,6 procenta, avšak podíl těch, podle nichž je práce dostatek, se snížil o 0,8 bodu na rovných 11 procent.
Ekonomové vývoj spotřebitelské důvěry pozorně sledují, protože tyto údaje odrážejí budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty ve Spojených státech zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity.
Hodnota indexu zůstává nadále pod hranicí 90 bodů, která se považuje za ukazatel zdravé ekonomiky. Index byl nad touto úrovní naposledy v prosinci 2007, kdy v USA končilo období konjunktury a začala "velká recese". Nyní je však index vysoko nad rekordním minimem 25,3 bodu z února 2009.