Banky si stěžovaly, že nebudou schopné splnit do ledna 2015 požadavek na minimální vlastnictví snadno prodejného majetku, jak jim nařídil Basilejský výbor, a současně poskytovat úvěry pro podniky a spotřebitele. Kontrolní orgán výboru proto dnes rozhodl zavádět nové požadavky na výši ukazatele likvidního krytí postupně od roku 2015 po dobu více než čtyř let a také rozšířit škálu majetku považovaného za vysoce kvalitní a likvidní aktiva i na akcie a cenné papíry jištěné hypotékami.
Pravidlo vyžaduje, aby banky držely dostatek likvidních aktiv, jako jsou vládní a firemní dluhopisy, na pokrytí jejich očekávaných čistých výdajů po dobu 30 dní. To má zabránit případné záchraně bank z peněz daňových poplatníků při krizi.
Výbor se rovněž rozhodl zmírnit "stresový scénář" pro kalkulaci výše likvidních aktiv, které musejí mít banky v držení. To znamená, že potřebný "ochranný nárazník" bude menší.
Pravidla jsou součástí snah bankovních regulátorů zabránit dalšímu šoku finančního systému, jako byl ten, který vyvolal kolaps banky Lehman Brothers v roce 2008, napsaly agentury AP a Reuters.