"Většina rizik se v minulém roce posunula nepříznivým směrem," řekl k výsledkům průzkumu výkonný ředitel WEF Lee Howell. Třebaže dluhová krize v eurozóně se loni zmírnila a fiskální krize v USA byla v minulých dnech odvrácena, kapitáni průmyslu a akademici se bojí, že politici nebudou schopni řešit základní problémy. "Odráží to ztrátu důvěry ve vůdčí schopnosti vlád," dodal Howell.
Zpráva o hodnocení 50 různých rizik pro příštích deset let vychází před výročním zasedáním WEF v Davosu, které se stalo symbolem globalizovaného světa. Od 23. do 27. ledna tam budou bohatí a mocní v čele s šéfy největších firem, předními světovými politiky a centrálními bankéři debatovat o budoucnosti planety. Tématem letošního zasedání bude koncept "odolné dynamiky" - stavu, kdy budou mít vlády a firmy připraveny strategie pro zajištění funkcí klíčových systémů v případě naplnění rizik.
Mezi účastníky průzkumu zřetelně vzrostly obavy z extrémních jevů počasí a rostoucích emisí skleníkových plynů. To bylo mimo jiné důsledkem říjnového úderu silné bouře Sandy na hustě zalidněné severovýchodní pobřeží USA, což řada politiků a médií dávala do souvislosti se změnou klimatu. Naproti tomu se podle zprávy také výrazně zvýšily obavy z nepředvídaných negativních důsledků boje proti změně klimatu.
V tomto roce bude podle zprávy ekonomické vyhlídky nadále zhoršovat vývoj v eurozóně, která je již tři roky pod tlakem dluhové krize. "Nemohou být zcela vyloučena s tím spojená rizika systémového finančního krachu," píše zpráva podle agentury Reuters.
Podle zprávy WEF se loni v očích respondentů výrazně zvýšila některá technologická, ekonomická, demografická a geopolitická rizika. V technologiích jde například o nepředvídatelné důsledky vývoje biotechnologií ke zlepšení lidského života, v ekonomice rizika zpřísněných regulací, v geopolitice hrozba znárodňování zdrojů. Snížila se naopak rizika opakované krize finanční likvidity, potravinové krize, ohrožení geomagnetickými bouřemi a nárůstu odpadu na oběžné dráze Země.