Loni americká ropná produkce stoupla dosud rekordním tempem 760.000 barelů denně na 6,4 milionu barelů denně, což bylo maximum za 20 let. Pro tento rok EIA počítá se vzestupem o 900.000 barelů na 7,3 milionu barelů denně, což by byl nejvyšší objem produkce od roku 1988. Dnešní odhad je o 300.000 denních barelů vyšší než prosincová předpověď a půl milionu barelů nad listopadovým odhadem.
V roce 2034 by se tempo růstu ropné těžby mělo zpomalit na 600.000 barelů denně. Vzestup na 7,9 milionu barelů by proti roku 2012 znamenal nárůst o 23 procent, uvedla EIA ve svém prvním odhadu pro příští rok. Pokud se dnešní prognóza vyplní, zvýší se americká těžba v období 2010 až 2014 o téměř 50 procent. Zároveň s prudkým růstem produkce zemního plynu tak budou USA směřovat k energetické nezávislosti.
O prudký růst americké ropné produkce se zasloužil nástup technologie frakování, tedy kombinace hydraulického štěpení horniny a horizontálních vrtů ve velkých hloubkách. Díky tomu začalo být efektivní dobývat plyn a ropu z hlubokých nepropustných hornin. V minulém desetiletí se této technologie začalo hromadně využívat k těžbě plynu, což za posledních pět let transformovalo celý americký energetický trh.
V posledních letech, kdy ceny plynu na americkém trhu prudce klesly, se zájem těžařů zaměřil na bohatá ložiska břidlicové ropy. Ceny ropy určuje, na rozdíl od cen plynu, globální trh a tam jsou nadále na vysokých úrovních.
Dnešní údaje potvrzují předpovědi, podle nichž se Spojené státy stanou do konce tohoto desetiletí energeticky soběstačnými, třebaže ještě před několika lety to nikdo neplánoval ani netušil. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v listopadu odhadla, že Spojené státy se díky těžbě z břidlicových hornin stanou do roku 2017 dočasně největším producentem ropy na světě a tamní těžba v roce 2020 dosáhne 11,1 milionu b/d.