"Vodárenské společnosti jsou významným spotřebitelem elektrické energie a plynu. Každá změna ceny energií se projevuje i ve výši vodného a stočného," uvedl Barák. V některých oblastech se do cenového růstu promítl také fakt, že tamní vodohospodáři nezískali dotace z EU na rekonstrukci čistírny odpadních vod. Výpadek zdrojů pak firmy řešily výrazným zvýšením vodného a stočného. Do ceny vody se promítlo také zvýšení sazby DPH o jeden procentní bod ze 14 na 15 procent.
Podle údajů, které ČTK poskytl SOVAK, například společnost 1.SčV, která distribuuje vodu v části Středočeského kraje, si letos za krychlový metr vody účtuje 91,18 korun. Opačným extrémem je společnost Stavební vodohospodářská, která vodu dodává za 30 korun. Voda je zpravidla nejlevnější v malých obcích na venkově, které nemají povinnost mít čistírnu odpadních vod, a do ceny se tam proto nezapočítává stočné. To přitom někde představuje i více než polovinu ceny vody.
Podle materiálu, který v polovině loňského října předložilo ministerstvo zemědělství k informaci vládě, průměrná cena vody v Česku v letech 2007 až 2011 vzrostla bezmála o třetinu. I po zdražení je cena vody z vodovodu stále více než 100krát levnější než balená voda z obchodu, uvedlo tehdy MZe v dokumentu. Spolu s růstem ceny vody naopak dlouhodobě klesá její spotřeba. Za pět let do předloňska se snížila o deset procent na 88,6 litru na osobu a den.
Podle čísel, která již dříve zveřejnil Český statistický úřad, se v roce 2011 celkový objem fakturované vody snížil o 1,3 procenta na 486 milionů metrů krychlových. Výběr vodného a stočného naopak vzrostl o více než pět procent na 28,6 miliardy korun.
Češi začali šetřit vodou po jejím skokovém zdražení v 90. letech minulého století. Za posledních 20 let klesla denní spotřeba vody na osobu o více než třetinu. Lidé kvůli rostoucím cenám vody používají úsporné vodovodní baterie či pračky. S rozvojem modernějších technologií se snižuje také spotřeba vody v průmyslu či zemědělství, stále více lidí také využívá vlastní studny.