LeeToo podle informací ČTK působila jako takzvaný šedý operátor a nakupovala od Telefóniky telekomunikační služby za zvýhodněných podmínek, které operátor poskytuje velkým firemním zákazníkům, a dál je nabízela koncovým uživatelům. Podle Telefóniky tak LeeToo postupovala v rozporu s uzavřenou smlouvou.
"Dosud jsme žádné rozhodnutí ČTÚ neobdrželi, pokud nám bude doručeno, seznámíme se s ním a rozhodneme o dalších krocích," řekl ČTK mluvčí Telefóniky Hany Farghali.
ČTÚ vydal rozhodnutí v prvním stupni, proti kterému se mohou firmy odvolat. Pokud Telefónica neobnoví poskytování služeb, může od úřadu dostat pokutu v řádu desítek až stovek tisíc korun. V odůvodnění úřad uvedl, že Telefónica neměla důvod odstoupit od rámcové dohody, protože nebylo prokázáno, že by navrhovatel porušil své smluvní povinnosti.
Telefónica a LeeToo spolu vedou spor od loňského března. ČTÚ loni vydal předběžné opatření, podle kterého Telefónica nemůže LeeToo omezit poskytované služby. Telefónica na konci roku LeeToo smlouvu vypověděla a 4. ledna letošního roku přestala služby poskytovat.
"Je to poprvé v historii Česka, co zcela nevýznamná firmička dokázala ustát likvidační útok nadnárodní korporace s obrovským právním oddělením a neomezeným financováním sporu. SIM karty stále nemáme aktivní, a tak naší hlavní obavou je, že O2 opět nebude respektovat zákony a bude odkládat znovuzapojení služeb," uvedl člen představenstva LeeToo Rostislav Levkovič.
Telefónica se již v minulosti přela s několika firmami, které přeprodávaly její služby uzavřeným skupinám zákazníků. Spory vedla například se společnostmi TMT nebo Hermod, které poskytovaly několik desítek tisíc SIM karet.