"Loňský vývoj na českém pracovním trhu ovlivnila řada negativních impulzů, které postupně vedly jak k propouštění v některých firmách a institucích, tak i k pomalejší tvorbě nových pracovních míst napříč všemi oblastmi počínaje březnem 2012," komentoval vývoj analytik LMC Tomáš Dombrovský.
Absolventi se v průběhu loňského roku potýkali s úbytkem adekvátních pracovních příležitostí. Počet míst, která pro ně zaměstnavatelé na Jobs.cz loni vystavili, činil 18.770. To je meziroční pokles o 14 procent.
Spolupráce na živnostenský list loni zaznamenala výrazný útlum. Firmy ji umožňovaly u 7672 ze všech vystavených pozic, což je o 21 procent méně než o rok dříve.
Pracovnímu trhu stále dominuje práce na plný úvazek. Ten zaměstnavatelé loni požadovali u 105.000 míst, což byl meziroční pokles o šest procent. Počet míst na zkrácený úvazek na Jobs.cz loni meziročně vzrostl o 8,5 procenta na 5058.
Pokles v oblasti plných pracovních úvazků do jisté míry kompenzovaly brigády a krátkodobé výpomoci. Počet těchto míst na Jobs.cz loni dosáhl 52.451, o čtyři procenta více než o rok dříve.
Rostoucí konkurence mezi uchazeči o zaměstnání se podle Dombrovského projevila zkrácením doby na obsazení některých pozic. Zaměstnavatelé navíc úbytek části řádných náborů kompenzovali vyšším počtem brigád a krátkodobých výpomocí.
Žebříčku oborů, v nichž zaměstnavatelé otevřeli nejvíce nových míst, vévodil prodej a obchod s podílem 13,5 procenta. Na druhém místě skončila administrativa se 7,3 procenta, následovaná strojírenstvím se 6,7 procenta a výrobou a průmyslem se 6,1 procenta. Růst počtu pozic byl zaznamenán především v oboru IT. Poptávka v této oblasti přesáhla 15 procenta.
"Za pozornost stojí, že i přes rostoucí počet lidí bez práce se firmy vloni nadále potýkaly s nemalými problémy při obsazování pozic s technickým zaměřením, zvláště v IT a ve strojírenství," upozornil Dombrovský. Jde podle něj o dlouhodobý problém, který se v případě oživení ekonomiky ještě vyostří.