Index důvěry se propadl na 71,3 bodu z prosincových 72,9 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od prosince 2011. Analytici očekávali nárůst indexu na 75 bodů.
"Nejpříznačnějším aspektem údajů ze začátku ledna bylo to, že se rekordní část spotřebitelů, celkem 35 procent, negativně vyjádřila k jednáním ohledně fiskálního útesu," uvedl šéf průzkumu Richard Curtin. "Stále máme před sebou debatu o dluhovém stropu, což by mohlo vést k dalšímu poklesu důvěry," dodal.
Spojené státy na přelomu roku na poslední chvíli odvrátily hrozbu tzv. fiskálního útesu, tedy kombinaci automatických výdajových škrtů a vyšších daní, která by mohla uvrhnout ekonomiku země zpět do recese. Přijatý kompromis však problém nevyřešil, jen ho oddálil o dva měsíce.
Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně, protože se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty ve Spojených státech zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity. Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí stoupla o 3,1 procenta, tedy nejprudším tempem od konce loňského roku.