Francie zkoumá možnost zdanění velkých internetových firem

18.01.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Paříž 18. ledna (ČTK) - Francie zkoumá možnost zdanění velkých internetových firem, aby získala více peněz pro státní rozpočet. Opatření by mohla rozdělila do více částí a počítá například i se zavedením nového poplatku za to, že firmy sbírají osobní data lidí. Těchto údajů pak firmy jako je Facebook nebo Google mohou využívat ke zvýšení příjmů z reklamy či k prodeji dodatečných produktů.

Ve stopadesátistránkové zprávě, kterou si loni v červenci zadala vláda socialistického prezidenta Françoise Hollandea, dva experti navrhují sérii doporučení, jaká opatření zavést na národní i mezinárodní úrovni. Podle agentury Reuters je cílem omezit schopnost technologických firem legální cestou se vyhýbat placení daní.

Vláda vyhodnotí průchodnost několika opatření, aby mohla do konce roku navrhnout zákon, který změní, jakým způsobem Francie daní globální internetové firmy. Paříž bude spolupracovat se zeměmi skupiny G20, OECD a Evropské unie a bude se s nimi snažit dohodnout mezinárodní daňový režim, který by odrážel novou realitu internetové ekonomiky.

"Ta zpráva odkrývá převádění zisků (do daňových rájů), což praktikují některé firmy v nové ekonomice. Tento fenomén bude narůstat, pokud neuděláme nic pro to, jak se bude jejich činnost ve Francii danit," uvedli ve společném prohlášení čtyři ministři francouzské vlády.

Experti ale tvrdí, že by pro Francii mohlo být těžké záměr prosadit. S podobným odporem už se například setkala, když chtěla zavést takzvanou milionářskou daň. Příjmy velmi bohatých Francouzů by se pak danily sazbou 75 procent. Problém by mohl být i v tom, že snaha takto zdanit jen vybrané skupiny lidí by mohla narazit u soudu.

Snaha vyhýbat se placení daní je už delší dobu horkým tématem v řadě zemí světa. S tím, jak mají některé země problém s rozpočtovým deficitem a nízkými příjmy rozpočtu, snaží se jejich vlády vybrat peníze od těch lidí, kteří převádějí úspory do zemí s nižším daňovým zatížením.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK