Prosincový prodej proti listopadu klesl o 7,3 procenta na celoročně přepočtené tempo 369.000. To bylo výrazně pod průměrným odhadem analytiků na 385.000. V meziročním srovnání se prodej domů zvýšil o 8,8 procenta.
Listopadový údaj o prodeji nových domů ale prošel výraznou revizí, která oslabila význam prosincového poklesu. Listopadové tempo prodeje ministerstvo se proti původnímu číslu zvýšilo o 22.000 na 398.000, což byla nejvyšší úroveň od dubna 2010.
Za celý rok se prodej zvýšil o téměř 20 procent na 367.000 domů, což bylo nejvíce od roku 2009. Je to však stále jen asi polovina úrovně 700.000, kterou ekonomové považují za známku zdravého trhu.
Ceny domů se na konci roku zvýšily. Střední cena domu proti listopadu stoupla o 1,3 procenta na 248.900 dolarů (4,7 milionu Kč).
Analytici označili dnešní údaje i přes vykázaný pokles za relativně příznivé, zejména s ohledem na listopadovou vysokou revizi a růst cen. Poslední údaje o vývoji trhu bydlení vesměs ukazují, že postupné oživování realitního sektoru, jehož zhroucení vyvolalo ve druhé polovině minulého desetiletí hlubokou finanční a ekonomickou krizi, letos přispěje k růstu americké ekonomiky.
Nové domy sice představují jen necelou pětinu trhu bydlení, na ekonomiku však mají značný vliv. Každý nově postaveny dům vytváří ročně průměrně tři pracovní místa a asi 90.000 dolarů na daňových příjmech.
Podle úterních údajů vzrostl trh starších obytných realit v loňském roce na maximum za pět let, třebaže v prosinci jejich prodej nečekaně klesl. K loňskému oživení trhu bydlení dopomohly rekordně nízké sazby hypoték a postupné zotavování trhu práce.