Spekulace o možném zrušení tendru, které se nedávno objevily, podle Nováka vycházejí z nepřesné informace o průběhu projektu. Po vybrání vítěze začne čtyřletá lhůta, během níž se vytvoří detailní design elektrárny a zároveň poběží povolovací řízení s úřady. "Během téhleté fáze je kdykoli možné ten projekt zastavit," uvedl Novák. "Zatím nepočítáme s tím, že bychom to chtěli využít. Samozřejmě nejde vyloučit nějaká extrémní situace, kterou si ale neumím teď představit," zdůraznil.
Novák také uvedl, že ČEZ jedná o garantované výkupní ceně elektřiny z Temelína, aby zajistil návratnost investice do stavby nových dvou bloků. "Variabilní náklady jaderné elektrárny jsou nízké. Nemůže prodělávat peníze od dne, kdy je uvedena do provozu. Je otázka, aby vydělávala dost peněz na to, aby pokryla tu investici, a od toho je právě ta garantovaná cena," řekl.
Podle představ ČEZ by měla být garantovaná výkupní cena elektřiny stanovena na určitou dobu po uvedení nových bloků Temelína do provozu. "Pokud by cena na trhu byla vyšší, než je ta výkupní cena, tak bychom ten rozdíl posílali zpět. Pokud by byla nižší, tak bychom dostávali rozdíl v náš prospěch," řekl Novák.
Finanční ředitel ČEZ zároveň uvedl, že podle propočtů ČEZ by garantovaná cena pro Temelín představovala jen zlomek toho, kolik stát vyplatí na podpoře obnovitelných zdrojů elektřiny.
Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína by měla více než zdvojnásobit výkon jihočeské jaderné elektrárny ze současných 2000 megawattů. O zakázku za odhadovaných 200 až 300 miliard korun se ucházejí česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress, americko-japonská společnost Westinghouse a francouzská Areva, kterou ale ČEZ v říjnu z výběrového řízení vyřadil. Areva se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
Vítěze tendru chce ČEZ vyhlásit v letošním roce. Stavba třetího a čtvrtého bloku má být podle plánů hotova nejpozději v roce 2025, elektrárna by měla být v provozu 60 let.