Podle Rafaje se spor obou firem týká především soukromoprávních otázek jejich smluvního vztahu.
Obě firmy spolu vedou obchodní spor už více než půl roku. Czech Coal vypověděl EOP smlouvu loni 7. června kvůli údajné půlmiliardové pohledávce. Elektrárna ale tvrdila, že má u těžaře přeplatek a že mu zřejmě jde o zvýšení cen. Soud později nařídil Czech Coal předběžným opatřením, aby dodával alespoň do konce roku 2012. Loni v listopadu svoje rozhodnutí prodloužil na celý letošní rok.
"Na trhu tedy nedošlo k žádné faktické změně, zejména nebyli poškozeni spotřebitelé a jejich poškození ani bezprostředně nehrozí. ÚOHS má za to, že není na místě, aby v tuto chvíli, kdy je prostor na smírné vyřešení celého soukromoprávního sporu, zahajoval v dané věci správní řízení," uvedl Rafaj.
EOP se už začaly připravovat na možnou změnu dodavatele uhlí. Elektrárna podle dokumentace v EIA předpokládá, že v roce 2017 bude brát uhlí od Severočeských dolů (SD) a z německých dolů Mibrag.
Opatovická elektrárna má elektrický výkon 363 megawattů a tepelný výkon 700 megawattů. Ročně spotřebovává až dva miliony tun hnědého uhlí, což je dvacetina celého objemu těžby v Česku. Teplo z EOP odebírá téměř 60.000 domácností v aglomeraci Hradce Králové, Pardubic a Chrudimi. Společnost také v regionu zásobuje teplem instituce či průmyslové objekty.
EOP patří pod EPH, který vlastní Daniel Křetínský a finanční skupiny J&T a PPF. Czech Coal už v minulosti vedl obchodní spory i s další firmou z EPH, s teplárnou v Komořanech u Mostu. Případem se také zabýval ÚOHS. Původně v jednání Czech Coalu žádné chyby nenašel. Rafaj ale loni rozhodl o znovuotevření případu.